Aktualności

Wizyta Górnika w przedszkolu

4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika. Z tej okazji  gościliśmy w naszym przedszkolu emerytowanego górnika Pana Zbigniewa Śliwę. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w stroju galowym, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi oraz czapce górniczej. Pan Zbigniew wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi, wyjaśnił, że kolor pióropusza jest uzależniony od rangi górnika, biały pióropusz – starsi inżynierowie, zielony – dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz – zwykli górnicy, natomiast czerwony – członkowie orkiestry górniczej. Nasz gość miał na sobie czapkę z białym pióropuszem, co oznacza że jest starszym inżynierem górniczym.

Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały Panu Górnikowi za miłe spotkanie.